• balazsovahenrieta

VEĽKÉ POROVNANIE: Montovaný dom z ocele alebo z dreva? Tu je odpoveď

Updated: Jul 26

Rozmýšľate, či si svoj montovaný dom postaviť z tenkostennej oceľovej konštrukcie alebo z dreva? Predtým, ako sa rozhodnete, by ste mali zvážiť výhody a nevýhody týchto dvoch stavebných materiálov.

Stovky rokov sa ľudia obracali na drevo, pretože bolo známe, ľahko dostupné, lacné a užívateľsky prívetivé. Pred storočím bolo drevo jednoducho najlepším stavebným materiálom a na celom svete ho bolo množstvo.

V priebehu rokov sa však tenkostenná oceľová konštrukcia stala veľmi obľúbenou a v porovnaní s drevom má viacero výhod. Aby ste si to však vedeli porovnať sami, spísali sme pre vás veľké porovnanie týchto dvoch materiálov.

Celkové náklady na výstavbu vašej budovy

Pri pohľade len na počiatočnú cenovku sa drevená konštrukcia môže zdať príťažlivejšia ako oceľová konštrukcia. Lacnejšie však nie vždy znamená lepšie, najmä v stavebníctve.

Množstvo času a peňazí, ktoré vynaložíte na opravy a udržanie drevenej budovy (ide o materiál, ktorý sa časom prirodzene kazí), ďaleko presiahne náklady na výstavbu oceľovej konštrukcie.

Oceľová konštrukcia si zachováva svoju celistvosť dlhšie a nevyžaduje si žiadnu údržbu.


Konštrukčná pevnosť a životnosť vašej stavby

Drevo má problém s odolnosťou voči rôznym živlom, ako sú klimatické udalosti a škodcovia.

Termity a iný hmyz môžu spôsobiť na drevených konštrukciách veľké škody. Drevo tiež absorbuje vlhkosť, ktorá môže po konečnom vyschnutí drevo zdeformovať.

Ostatné prvky v drevenej konštrukcii, ako sú sadrokartónové dosky a iné krytiny, môžu praskať a deformovať sa, čo ovplyvňuje stabilitu a trvanlivosť dreva.

Ďalší problém drevených konštrukcií spočíva v nesúlade s kvalitou materiálu. Niekoľko druhov dreva pochádza z rôznych oblastí, čo môže viesť k rôznym úrovniam kvality.

Aj keď sú počiatočné náklady na drevenú konštrukciu niekedy možno o niečo priaznivejšie ako pri oceľovej konštrukcii, peniaze, ktoré časom vynaložíte na opravu poškodení a renováciu, prekročia sumu, ktorú by ste minuli na stavbu oceľovej konštrukcie.


Okrem toho sú oceľové budovy navrhnuté a konštruované tak, aby odolali zemetraseniam, hurikánom, silnému sneženiu, silnému vetru, záplavám a iným prírodným živlom.

Čo sa týka ochrany proti termitom a inému otravnému hmyzu, vaša oceľová stavba je voči týmto škodcom plne odolná. Oceľ je často považovaná za najsilnejší stavebný materiál na Zemi (samozrejme, okrem kovov ako je titán) a taktiež je nehorľavá.


Kovové konštrukcie sú zoskrutkované, čo znamená, že spoje sú pevnejšie ako spoje zaistené klincami.


Časový rámec výstavby


Keď pracujete s drevenými konštrukciami, utratíte veľa peňazí na mzdové náklady pre kvalifikovaných robotníkov na rezanie dreva na mieru, rámovanie a vŕtanie otvorov pre všetky elektrické práce a ďalšie.


Ak sa rozhodnete pre oceľovú konštrukciu, ušetríte čas aj peniaze. Prefabrikované oceľové budovy majú materiály dodané na stavenisko už vyrobené.

V Lightsteelbuild na to využívame špeciálny softvér, ktorý navrhne vývoj konštrukcie ešte pred výstavbou.

Tento softvér nám umožňuje skrátiť čas strávený počas fázy výstavby, pretože umožňuje opraviť akékoľvek problémy alebo potenciálne prekážky ešte pred začiatkom fázy montáže.


Výhodou je tiež to, že každý jeden oceľový komponent je vyrobený presne na mieru s presnosťou na milimeter.

Kovové budovy môžu byť postavené za niekoľko týždňov alebo mesiacov - v závislosti od veľkosti konštrukcie.


Oceľ je šetrná k životnému prostrediu

Mnoho ľudí by si myslelo, že drevo je ekologickejšie ako oceľ, keďže ide o prírodný materiál pochádzajúci zo stromov. S nárastom populácie však stromy ubúdajú a dnes už nie sú tak ľahko dostupné, ako to bývalo v minulosti. Klimatické zmeny sú jedným zo zjavných katastrofálnych následkov výrubu stromov na stavebné a iné projekty.


Oceľ je na druhej strane ekologickejším materiálom, pretože sa dá znova a znova použiť a recyklovať. Oceľové konštrukcie sú tiež výrazne ľahšie v porovnaní s betónovými. Navyše si vyžadujú menej rozsiahle základy, ktoré znižujú vplyv budovy na životné prostredie. Ďalšou výhodou je, že preprava ocele je ľahšia a pohodlnejšia. Spotreba paliva je tak nižšia v porovnaní s betónom a drevom, čo v konečnom dôsledku znižuje uhlíkovú stopu.

Oceľ patrí v porovnaní s drevom a betónom medzi najrecyklovateľnejšie stavebné materiály na svete. Použitie recyklovanej ocele šetrí prírodné zdroje aj energiu, čo v konečnom dôsledku znižuje náklady na výrobu nových výrobkov z ocele.

1,442 views0 comments