top of page
  • balazsovahenrieta

Máte pozemok? Bývať vo vlastnom dome môžete už o 4 mesiace

Updated: May 4, 2022

Pri uvažovaní nad výstavbou nového domu sa budúci majitelia často rozhodujú nad druhom výstavby a použitým materiálom. Pri súčasných stavebných trendoch je často porovnávaná aj oceľová konštrukcia domu s drevenou.


Oceľ je často vnímaná ako materiál, ktorý dáva pocit sily a trvácnosti. Takejto výstavbe sa venuje aj naša spoločnosť Lightsteelbuild. Technológia ľahkej tenkostennej oceľovej konštrukcie je už v mnohých krajinách Európy rozšírená.


Ľahký kovový rám umožňuje rýchlu a spoľahlivú výstavbu individuálnych montovaných stavieb. Okrem toho sa tento spôsob výstavby domov zaraďuje aj k tým udržateľným.


Oceľ je odolnejšia ako iný materiál


Oceľ sa stala stavebným materiálom v USA v polovici osemdesiatych rokov 19. storočia. Práve vtedy sa po prvýkrát architekti rozhodli vybrať si oceľovú konštrukciu namiesto tradičnej drevenej alebo kamennej.


Na preskúmanie sily a stability konštrukcie slúžil špecializovaný tím. Po skončení inšpekcie sa zistilo, že oceľ je drasticky odolnejšia ako akýkoľvek iný materiál na trhu.


Dôsledkom toho začala oceľ od roku 1880 vystupovať ako materiál, ktorý je možné využívať na stavbu mrakodrapov, komerčných budov, skladov, ale aj klasických rodinných domov.

Náklady na údržbu oceľového domu takmer neexistujú


Mnoho ľudí pri kúpe nového domu zaujíma predovšetkým cena. Je to jedno z prvoradých kritérií, kedy sa človek rozhoduje, ktorý typ domu si nechá postaviť. Tu prichádzajú oceľové domy z tenkostennej ocele, ktoré sú nielen rýchlejšie stavané, ale taktiež sú lacnejšie a ľahšie sa udržiavajú.


Ďalšou výhodou je, že oceľ sa zaraďuje k materiálom, ktoré sú vysoko odolné aj za extrémnych okolností. To znamená, že opravy alebo údržbu si vyžadujú len málokedy. Náklady na údržbu oceľového domu teda takmer neexistujú.


Ak je budova z tenkostennej oceľovej konštrukcie postavená správne, dokáže vydržať nápor vetra až do rýchlosti 270 km za hodinu, a to bez poškodenia vonkajšej časti budovy alebo základne.


Oceľová konštrukcia domu

Dom po dokončení


Bývanie bez škodcov a plesní


Zaujímavosťou je, že pre väčšinu zvierat je oceľ neobývateľná. Vďaka tomu oceľový dom poskytuje dostatočnú ochranu pred domácimi škodcami, s ktorými sa obyvatelia rodinných domov bežne stretávajú. Odolná je taktiež aj voči plesni.


Deformácia hornín, pri ktorej sú vyžarované seizmické vlny, je pomerne bežným javom. Tieto deformácie sú spôsobené zemetraseniami či výbuchmi. Pozitívnou správou je, že oceľové domy sú aj voči týmto vlnám odolné.


Okrem toho je potrebné spomenúť aj fakt, že tieto stavby sú šetrné aj k životnému prostrediu. Vonkajší oceľový plášť je vyrobený zo 100 % recyklovaných materiálov, takže je bez nebezpečných materiálov a ekologicky šetrný.


Pokrokový a nadčasový proces navrhovania


Proces navrhovania tejto konštrukcie sa považuje za pokrokový a nadčasový. Totižto, spája inteligenciu softvérového systému a digitálne riadeného výrobného procesu.


Každá časť konštrukcie z tenkostennej ocele je tvarovaná presne podľa toho, kde bude v montovanej stavbe umiestnená. Akonáhle sú profily vyrobené, dopravíme ich v dohodnutom termíne na stavenisko, aby sme ich zmontovali, podľa požadovaných parametrov každého klienta.


Pre lepší prehľad je na každom profile vytlačené číslo, podľa ktorého sa identifikuje, kde patrí konkrétny diel. Celý proces výstavby je vďaka tomu veľmi rýchly, presný a bez odpadu.

Široké spektrum budov a obytných domov


Tento systém je výhodný pre široké spektrum budov či obytných domov. Môže sa využívať pri výstavbe nových rodinných domov, garáží, plotov, strešných konštrukcií, ale taktiež aj administratívnych budov či výrobných hál.


V prvom rade počúvame požiadavky zákazníka o novom bývaní. Ponúkneme možnosti výstavby jeho domu pre nový život a zhmotníme jeho predstavy o bývaní.


Odborníci následne navrhnú optimálne riešenie rozloženia domu, nadstavby, prístavby či prípadne haly. Každý sa na to pozerá zo svojho uhla pohľadu, no zámerom spoločnosti je predovšetkým poskytnúť kompletné poradenstvo pri vytváraní novej stavby.


Naša spoločnosť poskytuje celý komplex služieb – od samotného návrhu, grafického spracovania, poradenstva až po montáž. Celý systém tenkostennej oceľovej konštrukcie je vyrobený na moderných počítačoch riadených CNC strojmi.


1,386 views0 comments
bottom of page