top of page
  • balazsovahenrieta

Montovaný dom z ocele alebo z dreva?

Drevo sa, ako stavebný materiál používalo odjakživa. Drevo bolo ľahko dostupnou surovinou, ktorá sa dala ľahko opracovať, bola pevná, a pružná. V dobe, keď si ľudia stavali domy svojpomocne, bolo drevo absolútne postačujúce. Dnes už všetci očakávame maximálnu presnosť, rýchlosť, kvalitu a dlhovekosť produktu. Oceľová konštrukcia ponúka bezpečné a lacné riešenie pri výstavbe akejkoľvek stavby.


Prečo oceľová konštrukcia ?


Čas

Kvalitné drevo na výstavbu domu musí schnúť približne 5 rokov. Takéto drevo je dnes nemožné zohnať a stojí raz toľko ako čerstvé drevo. Pri použití čerstvého dreva môžete očakávať praskanie stien, odtláčanie sadrokartónov, opadávanie obkladov a pod. Celkovo takýto dom musí taktiež sadnúť, takže prvé roky môžete počúvať nepríjemné vŕzganie spojov domu. Montovaný dom z tenkostennej oceľovej konštrukcie nemusí schnúť, nevŕzga a nesadá. Takže na praskliny na stenách či opadané obklady môžete zabudnúť.

Presnosť

Každý strom je iný. Niektorý je krivší, iný rovnejší. Ale v zásade to ovplyvňuje aj rovnosť Vašich stien. Aby sa pri použití dreva dosiahla dokonalá rovnosť, majster musí vynaložiť extrémne veľa energie a času, aby dosiahol presnosť narezaných drevených profilov. Konštrukcia z oceľových profilov do seba zapadá ako lego. Žiadne vysekávanie a prispôsobovanie sa na stavbe nerobí. Všetky diely potrebné na výstavbu rodinného domu sú dopredu narezané na moderných a presných CNC strojoch.

Voda

Niektoré oblasti Slovenska vedia o záplavách povedať svoje. Je pravda, že oceľ hrdzavie, ale tenkostennú oceľ, ktorú používame je dvojnásobne žiarovo pozinkovaná, takže je voči vode a vlhkosti je odolná. Keď voda odíde, s oceľovou konštrukciou sa nič nedeje. O dreve sa to povedať nedá. Suché drevo sa s vodou priam neznáša. Drevo absorbuje vodu, napučí, pričom sa môže porušiť statika. Dom môžete potom zbúrať a postaviť na novo.

Oheň

Je jedno, či sa dostane do plameňov murovaný, drevený dom, alebo dom z oceľovej konštrukcie. Ak sa skoro voči ohňu nezasiahne, všetky skončia neobývateľné. Norma požiarnej bezpečnosti v podstate stanovuje čas, do ktorého sa na miesto dostane najbližšie hasičské vozidlo v prípade požiaru domu. Počas tohto časového úseku sa oheň v interiéri nesmie dostať dovnútra stien. Dôležitý faktor, ktorý Vás presvedči uprednostniť oceľovú konštrukciu pred drevenou je: Kým oceľ len čiastočne stráca tvrdosť pri teplotách cez 500 stupňov, drevo sa vznieti samé bez iskry už pri cca 175-275 stupňoch. To znamená, že kým drevo začalo horieť, oceľová konštrukcia Vám dáva oveľa viac času na únik a hasenie. Čas, ktorý je pri požiari najcennejší.

Životné prostredie

Stromy pre nás robia jednu úžasnú službu, ktorú si stále neuvedomujeme. Tvoria pre nás, ľudí, životne potrebnú substanciu… kyslík. A tak by to malo aj zostať. Bohužiaľ, trend je taký, že vo svete sa vyrúbe viac stromov, ako sa vysadí. Takéto správanie povedie k zhoršovaniu životného prostredia a klímy a aj preto sme sa rozhodli byť vzorom aj v tejto oblasti. Dopady na životné prostredie pri výrobe ocele sú jednorazové a ich rozsah závisí od technológie výroby. Avšak hotová, kvalitne ošetrená oceľ, je na rozdiel od dreva trvácna, dlhoveká a plne recyklovateľná.

Škodcovia

Drevo je organický materiál, na ktorom si rád pochutnáva rôzny hmyz. Aby sme tomu zabránili, tak sa drevo impregnuje rôznymi toxickými chemikáliami, ktoré sa časom odparujú do ovzdušia. Nie vždy to je pre ľudský organizmus zdravé. Idylka o zdravom drevenom dome často krát chemickou impregnáciou odpadá. No a časom sa ten hmyz, červotoče, môžu do konštrukcie aj tak dostať. Kupujete dom za desaťtisíce eur. Chemicky ošetrené drevo odolá škodcom v prvých rokoch, ale plánujete dom o 20 rokov búrať? Asi nie. Takže môžete si Váš dom postaviť s drevenou konštrukciou, alebo použijete oceľovú konštrukciu pri ktorej vylúčime hmyz, ktorý by mohol neskôr požierať Vašu investíciu.

Recyklovanie

Po 100 rokoch, keď Vašim vnúčatám nebude vyhovovať Váš súčasný dom, tak nebudú musieť zbúrať celý dom a všetok odpad z domu vyhodiť, prípadne spáliť. Oceľová konštrukcia je recyklovateľná, takže sa dá použiť znova a znova pri výstavbe ďalších stavieb a na ďalšie účely. Stavaním domu z ocele investujete do materiálu, ktorý nepodlieha skaze, jeho hodnota sa zachováva a rokmi dokonca cena tohto materiálu stúpa. O dreve sa to povedať nedá. Drevo sa nedá použiť pri výstavbe ďalšieho nového domu, pretože bolo už raz narezané na pôvodný dom. Oceľ sa roztaví a dá použiť napríklad na nové profily z ktorých sa dá postaviť úplne iný, nový dom.

Vedeli ste, že na výrobu 150 m2 domu je potrebných 30-40 stromov? Na výrobu takéhoto domu z ocele stačia 3-4 recyklované staré autá.

Oceľ dostala prezývku „enviro-kov“. Je to najrecyklovateľnejší materiál na svete.

80 views0 comments
bottom of page