top of page
  • balazsovahenrieta

Montovaný dom z ocele: Toto je 8 otázok, ktoré dostávame najčastejšie

Updated: Sep 13, 2022

Ľudia boli stáročia zvyknutí na murované domy. Neskôr došiel trend montovaných drevodomov a keď si ľudia zvykli aj na ne, trendom sa stávajú montované domy z ocele. Existuje množstvo dôvodov, prečo sa vo svete tešia tak obrovskej obľube, napriek tomu však ide o materiál, voči ktorému sú ľudia stále nedôverčiví.


So stavaním oceľových budov máme dlhoročné skúsenosti a preto vieme, čo ľudí zaujíma najviac. Okrem úsmevných otázok, ako napríklad či sa v lete oceľový dom neprehreje alebo či v ňom je signál, však často dostávame aj také, na ktoré sme sa pre vás rozhodli spísať odpovede. Toto je 8 vecí, na ktoré sa nás pýtate najčastejšie.

#1 Koľko cca trvá výstavba oceľového domu?


Väčšinu stavieb rodinných domov ukončíme do 5 mesiacov od zrealizovania základovej dosky. Všetko závisí od finančného plnenia zákazníka, ale tiež od dodávok stavebných materiálov a hlavne od počasia.


#2 Prečo sa rozhodnúť pre oceľ?

Oceľové stavby neplesnivejú, stavba je samonosná a do oceľovej konštrukcie sa nenasťahujú červotoče. Nespornou výhodou je tiež obrovská pevnosť a stabilita a zabudnúť nesmieme ani na to, že dom z oceľovej konštrukcie nevŕzga.


#3 Aké sú výhody oceľových domov oproti drevodomom?

Pri drevodomoch nás limitujú technické parametre. Pri našom systéme vieme rozpon medzi dvomi stenami realizovať až na vzdialenosť 12 metrov bez oporného stĺpu. Výhodou oproti murovanej stavbe je určite aj suchý proces výstavby.

#4 Potrebuje záujemca nejaké špeciálne povolenia?

Stavby z tenkostennej oceľovej konštrukcie nepotrebujú žiadne zvláštne povolenie. Táto stavba je riešená ako montovaná stavba.

#5 Sú oceľové stavby drahšie alebo lacnejšie ako tie klasické?

Cena domu nie je pevne daná. Vždy sa snažíme, aby sme pri projektovej dokumentácii konkrétnej stavby vyriešili všetky požiadavky klienta.

#6 Sú oceľové stavby nízkoenergetické?


Naše stavby rodinných domov sú nízkoenergetické až pasívne. Pri domoch do 120 metrov štvorcových s inštalovaným tepelným čerpadlom vzduch-voda sú kompletné náklady na prevádzku domu do 80 EUR/mesiac.


#7 Koľko poschodí môže mať oceľová stavba?


Systém tenkostennej oceľovej konštrukcie vieme realizovať až do 4 poschodí. Realizovať vieme takýmto spôsobom ako úplne nové stavby, tak aj prístavby či nadstavby.

#8 Je výstavba oceľového domu ekologickejšia?

Stavba je z viac ako 90 % recyklovateľná. Okrem toho, murovaná stavba s rozlohou približne 120 metrov štvorcových váži takmer 200 ton. Naše stavby vážia približne 60 – 70 ton, uhlíková stopa je preto neporovnateľne nižšia.371 views0 comments
bottom of page