• balazsovahenrieta

Nebojte sa bývania v tiny house. Toto je 7 výhod, ktoré vás presvedčia

Updated: Oct 17

O mobilnom dome resp. tiny houses sa hovorí čoraz viac, ľudia však majú z tohto typu bývania často strach. Ide však len o predsudky a faktom je, že takýto domček je priam ideálnym v prípade, ak hľadáte ako pár alebo jednotlivec cenovo dostupné a energeticky šetrné bývanie — či už sezónne, alebo celoročné.


Toto je 7 najväčších výhod tiny houses.

1. Domčeky sú energeticky úsporné


Tiny houses sú postavené tak, aby boli energeticky čo najefektívnejšie, a to je veľká vec. Typický dom využíva 40 % svojej energie na vykurovanie a chladenie, zatiaľ čo malý dom potrebuje len asi 15 %, čím je šetrnejší k životnému prostrediu.

2. Sú maximálne komfortné

Mobilný dom vám poskytne nevídaný komfort. Pri ich navrhovaní sa myslelo na to, aby vám poskytli dostatok miesta na všedné aktivity, ale zároveň sú dostatočne malé na to, aby ste neboli otrokom svojho domu. Všetko je do detailov premyslené tak, aby ste sa v nich cítili maximálne komfortne.3. Sú cenovo dostupné

Tiny houses nie sú určite “lacné”, sú však maximálne dostupné v porovnaní s inými typmi bývania – pravdepodobne zaplatíte menej za štvorcový meter ako pri byte alebo pri dome. Okrem toho ušetríte aj na energiách. Napriek tomu ale na materiáloch nešetríme, vďaka čomu sú tiny houses obývateľné aj celoročne. Okrem toho ušetríte aj pri kúpe pozemku.


4. Sú flexibilné

Potrebujete domček na celoročné bývanie? Alebo sezónnu chatu? Alebo mobilnú kanceláriu? Či domček pre hostí vo vašej záhrade? Aj takéto využitia majú tiny houses. Okrem toho ich ale môžete využiť napr. aj ako dočasné stánky, predajne a mnoho iného. Fantázii sa medze nekladú.5. Bezproblémová údržba

Keďže mobilné domy sú realtívne malé (a preto nevyžadujú toľko miesta), ich údržba je celkom jednoduchá – zvládnete to aj sami. V takomto dome nie je príliš veľa miestností alebo zariadení, ktoré potrebujú údržbu, čo znamená, že nebudete míňať tony peňazí na opravy alebo modernizácie, ako by ste to robili pri väčších domoch.


6. Sú vyjadrením minimalizmu


Filozofia minimalizmu si razí cestu naprieč modernou spoločnosťou a čoraz viac ľudí v nej nachádza stratený pokoj. Skutočne má svoje čaro — čím menej vecí máte, tým máte menej starostí a môžete sa naplno sústrediť na iné veci. Pre život podľa pravidiel minimalizmu vhodnejšie bývanie naozaj neexistuje.
7. Sú ohľaduplné k prírode


Tiny houses sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu ako tradičné domy, pretože vyžadujú podstatne menej energie na vykurovanie a chladenie. V skutočnosti má veľa takýchto domov na strechách solárne panely, ktoré pomáhajú napájať spotrebiče. A keďže sú také malé, nie je tam veľa miesta na veci – čo znamená menej odpadu.


Ponuku tiny houses nájdete po kliknutí na tento odkaz.

1,051 views0 comments