top of page
  • balazsovahenrieta

Prečo sa rozhodnúť pre dom z oceľovej konštrukcie?

Updated: May 16, 2022

Stále viac a viac si všímame, že nám na ulici pribúda výstavba nových domov. S pokrokom v exteriérovom a interiérovom dizajne ani nespoznáme, že dom postavený vedľa nás je postavený ako murovaný, montovaný z dreva alebo z oceľovej konštrukcie.

História ocele

Oceľ bola predstavená ako stavebný materiál v polovici osemdesiatych rokov 19-tého storočia v USA. Po prvýkrát sa architekti rozhodli vybrať si oceľovú konštrukciu nad tradičnou drevenou alebo kamennou konštrukciou. Mesto Chicago bolo skeptické a prišiel špeciálny tím, aby preskúmal silu a stabilitu konštrukcie. Po skončení inšpekcie sa zistilo, že oceľ je drasticky odolnejšia ako akýkoľvek iný materiál na trhu. Od roku 1880 vystupuje oceľ ako materiál, ktorý využívame na stavbu mrakodrapov, komerčný budov, skladov až po osobné rezidencie či malé rodinné domy a čoraz viac ľudí zažíva výhody stavieb z tenkostennej oceľovej konštrukcie.


Tak prečo sa stále viac ľudí rozhodne pre oceľový dom?

Existuje mnoho výhod, pričom jedným z popredných dôvodov je cena. Pre sedem ľudí z desiatich opýtaných, ktorý uvažujú o stavbe rodinného domu odpovedali na otázku, čo je pre vás dôležite pri kúpe nového domu? odpovedali: „ CENA „. Cena domu je jeden z prvoradých kritérií, kedy sa rozhodnete, ktorý typ domu si necháte postaviť. Nielenže sú oceľové domy postavené rýchlejšie, ale sú tiež lacnejšie a ľahšie sa udržiavajú.

  • Tenkostenná oceľ je vysoko odolná aj za extrémnych okolností a zriedkakedy potrebuje nejaké opravy alebo údržbu, takže náklady na údržbu oceľového domu takmer neexistujú. Táto životnosť je často druhým dôvodom, prečo majitelia domov zistili, že oceľové budovy patria medzi najlepšie možnosti. Oceľ je nepriepustná a je navrhnutá tak, aby prežila po celé desaťročia.

  • Správne postavená budova z oceľovej konštrukcie dokáže vydržať sily vetra až do rýchlosti 270 km za hodinu bez poškodenia vonkajšej časti budovy alebo základne.

  • Pre väčšinu zvierat je oceľ neobývateľná a poskytuje dostatočnú ochranu pred domácimi škodcami, ako sú malé hlodavce, potkany, hmyz či plesne.

  • Oceľové budovy môžu zostať stáť aj v seizmickej zóne 4, najvyššia klasifikácia seizmických zón, čo znamená oblasti, ktoré sú najviac náchylné na seizmické vlny a posúvajúcu sa zem.

  • Samotný vonkajší oceľový plášť je vyrobený zo 100% recyklovaných materiálov, takže je bez nebezpečných materiálov a ekologicky šetrný.

Ako sa vyrábajú montované domy z ocele?

Teraz, keď sme si popísali niektoré výhody pri výbere domu z oceľovej konštrukcie, môže byť užitočné pochopiť, ako sa vyrábajú oceľové prvky. Jedným z výhod oceľových budov je, že sú ľahko navrhnuté a upravené tak, aby spĺňali technické a bezpečnostné parametre ale hlavne všetky vaše potreby.

Projektový proces začína pomocou 3D modelovacieho videa na plánovanie budov, kde sa navrhne rozloženie hmotnosti, ako aj konštrukčná integrita budovy. Po schválení konštrukcie investorom sa vytvorí projekt domu z tenkostennej oceľovej konštrukcie a statickým posudok. Celý projekt domu sa posiela na výrobu, kde na moderných CNC strojoch sú kusy oceľových profilov odrezané a pripravené na expedíciu. Tieto oceľové kusy spolu so všetkými konštrukčnými podperami a ďalším príslušenstvom prídu na stavenisko, kde sa uskutoční montáž oceľových profilov. Veľkou výhodou oceľového domu je ľahká konštrukcia.

Skúsený tím vyškolený na stavbu budov z oceľovej konštrukcie dokáže postaviť skelet rodinného domu do 48 hodín od vykládky na stavenisku.

191 views0 comments
bottom of page