• balazsovahenrieta

Pozor na úniky tepla. Týmito 3 vecami im zabránite

Sedíte doma, kúrenie ide takmer naplno a vy máte stále pocit, že Vám je zima? Vo väčšine prípadov sú úniky tepla spôsobené konštrukčnými chybami stavby a je jedno, či je to bytový dom alebo rodinný dom. Ide o 3 nasledovné veci – pokojne sa nimi nechajte inšpirovať. Za skúšku predsa nič nedáte a výsledky vás možno veľmi príjemne prekvapia.


Ak už bývate, alebo len uvažujete o stavbe, určite riešite otázku, koľko miniete na energie. Tá je dnes veľmi dôležitá, pretože čím máte menej únikov tepla, tým menej miniete na vykurovanie či chladenie domu alebo bytu.

Rohy obvodových stien


Najbežnejším problémom v starších domoch alebo bytoch môžu byť rohy obvodových stien – v dome potom vznikajú „studené“ kúty, kde sa drží vlhkosť a hrozí vznik plesne. Toto riziko sa pri bytových domoch eliminuje novým zateplením.


Pri montovaných domoch Lightsteelbuild každý roh prelepíme parotesnou páskou, čím eliminujeme prechod vlhkosti v kútoch. Veľmi dôležitým prvkom únikov tepla obvodových stien je naozaj kvalitné zateplenie v adekvátnej hrúbke podľa lokality, kde sa nachádzate.


Pozor tiež na okná


Ďalším veľmi dôležitým faktorom sú okná. V bytových domoch všetci určite viete, ako boli montované pôvodné drevené okná. Obyčajná plsť, ktorá bola zatretá cementovou omietkou. Úniky tepla boli enormné.


Dnes máme moderné okná, ktoré majú nespočetné množstvo komôr v profile a dvoj- až troj- izolačné sklá. To všetko je ale zbytočné, ak vám okno zle založia a nedodržia technologický postup zateplenia okna.


Pri už väčšine stavieb by sa mali používať montážne pásky, ktoré vyplnia každú netesnosť okolo okna a taktiež plnia aj parotesnosť okien. U nás pre istotu ešte okná prelepíme parotesnou páskou.

Ako sú na tom váš strop a podlahy?


Nezabúdajte na strop či podlahu. Rizikovejšou časťou je strop. Pri nedostatočnom zateplení strechy môže unikať až 15 % tepla. Od kúrenia totiž teplý vzduch rýchlo vystúpi k stropu, a ak je zle izolovaný, rýchlo prejde až na povalu a následne von z domu. Riešením je inštalácia izolačných materiálov pod strešné krovy minerálnou vatou alebo striekanými izoláciami.


Pri podlahách je veľmi dôležité zabrániť vniknutiu vlhkosti do objektu. Preto si dajte záležať na 100 % hydroizolácii základovej dosky. Následne si nechajte vypočítať, akú hrúbku podlahy potrebujete, aby ste mali nízkoenergetické parametre.


Momentálne to v našich domoch riešime položením dvojitej vrstvy polystyrénu 60 mm a 60 mm anhydritovým poterom. Je už iba na vás , aký typ vykurovania budete mať, či elektrické alebo teplovodné.

Nakoniec je len na vás, aký spôsob realizácie stavby si zvolíte, dôležitým faktorom je dodržať technologické postupy, certifikované materiály a hlavne správne prepočítane skladby stien, stropov, okien. Určite si potom po každej zimnej sezóne spokojne sadnete a budete si vychutnávať dokonalú domácnosť s nízkymi nákladmi na bývanie.

17 views0 comments